80 lat na szczycie

KATEGORIA: Aktualności

Z okazji obchodów 80-lecia PKL, zabytkowy wagonik kolei linowej wyposażony w specjalne gogle VR zabrał turystów i mieszkańców największych polskich miast w wirtualną podróż na Kasprowy Wierch, w ramach kampanii przygotowanej przez Agencję Reklamową MDI.

Przebieg

W trakcie swojej podroży po Polsce zabytkowy wagonik pojechał z Zakopanego do Łodzi, a następnie do Krakowa, Poznania, Warszawy i Sopotu. Wnętrze oryginalnej, zabytkowej kolejki z lat 60. zostało zaadaptowane na centrum multimedialne i wyposażone w stół z animacjami. Dostępne na miejscu gogle wirtualnej rzeczywistości pozwolą podziwiać wyjątkowe tatrzańskie krajobrazy. Przy wagoniku turystów witali konduktorzy ubrani w historyczne stroje, noszone przez obsługę kolei linowej na Kasprowy Wierch tuż po jej powstaniu.

Wagonikowi towarzyszyła plenerowa wystawa z archiwalnymi zdjęciami przedstawiającymi niesamowitą historię kolei na Kasprowy Wierch. Dzięki zastosowaniu fotoplastykonu historyczne zdjęcia nabrały trójwymiarowej głębi.

Dodatkowo dla mieszkańców i turystów przygotowano liczne gry i zabawy oraz konkursy z nagrodami, które można było  śledzić na fanpage Kasprowego Wierchu. 15 marca 2016 użytkownicy korzystający z wyszukiwarki Google mogli zobaczyć animację wykonaną specjalnie na okazję 80-lecia kolejki.

Big idea

Kolej linowa na Kasprowy Wierch jest symbolem Zakopanego dla ponad połowy Polaków. Z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że 80 proc. respondentów chciałoby skorzystać z przejażdżki kolejką linową, gdyby tylko mieli taką możliwość. 75 proc. ankietowanych będąc w Zakopanem, chciałoby wjechać właśnie na Kasprowy Wierch. Teraz z okazji 80-lecia PKL mieszkańcy polskich miast mają szansę poznać uroki tatrzańskiej przyrody i poczuć klimat tego niezwykłego miejsca.

Patryk Białokozowicz, członek zarządu PKL

Za strategię komunikacji, kreację, organizację eventów, działania Virtual Reality oraz wsparcie PR odpowiada Agencja Reklamowa MDI z Krakowa.

Historia PKL

Historia Polskich Kolei Linowych sięga 15 marca 1936 r. Dokładnie wtedy, po 227 dniach budowy, na Kasprowy Wierch wjechał wagonik pierwszej kolei linowej w Polsce. Koszty przedsięwzięcia przekroczyły 3,5 mln przedwojennych złotych, ale inwestycja zwróciła się już po trzech latach. Tylko w ciągu pierwszego roku działania na szczyt Kasprowego Wierchu wjechało aż 165 tysięcy osób. Pomysłodawcą budowy kolei był Aleksander Bobkowski – ówczesny dyrektor Polskich Kolei Państwowych, prezes Polskiego Związku Narciarskiego i jednocześnie Minister Komunikacji. To dzięki jego wizji, ogromnej determinacji i zaangażowaniu powstały sztandarowe turystyczne inwestycje na południu Polski – koleje górskie na Kasprowy Wierch, Gubałówkę i Górę Parkową, a także pociąg Luxtorpeda łączący Kraków i Zakopane.

Materiały

 

Zobacz następny wpis MDI poszerza współpracę z Artistry