Digital dla farmacji: 5 interaktywnych narzędzi z potencjałem sprzedażowym

W dobie pandemii Polacy chcą lepiej zadbać o swoje zdrowie: częściej przyjmować witaminy (22%) czy poddawać się regularnym badaniom profilaktycznym (13%). Farmacja to jedna z niewielu branż, która nie musi obawiać się kryzysu z powodu koronawirusa. Nie oznacza to jednak, że przed marketerami spokojny okres. Kiedy większość marek przenosi się do digitalu, trzeba poszukiwać rozwiązań, które pozwolą wyróżnić się w nowej, cyfrowej rzeczywistości.

1. Rich media

Rich media to dynamiczne kreacje reklamowe, których wyróżnikiem są przede wszystkim animowane, interaktywne elementy. Format ten pozwala na łączenie różnorodnych treści, m.in. nagrań audio, wideo, galerii produktowych, formularzy kontaktowych, minigier. Rich media dają bardzo duże (ograniczone właściwie tylko wyobraźnią twórcy) możliwości w zakresie tworzenia angażujących, prowokujących interakcję kreacji.

Rich media vs standardowy display

Rich media to ciekawsza alternatywa dla tradycyjnego baneru. Format ten ma kilka bardzo istotnych zalet:

  • jest remedium na ślepotę banerową. Reklamę typu display łatwo ,,ominąć wzrokiem”. Stałe umiejscowienie banerów (slider u góry strony, panel boczny w witrynie) i statyczne kreacje nie przyciągają naszej uwagi. Natomiast rich media – bogate w materiały wideo i audio, zachęcające do kliknięcia – są formatem, który wciąż pozostaje nowy i atrakcyjny dla odbiorcy.
  • buduje zaangażowanie poprzez interakcje. Ukryte, rozwijane przez użytkownika pola z tekstami, galeria produktowa w postaci klikalnego wyposażenia apteki, minigra imitująca ,,walkę” z wirusem – tego typu rozwiązania sprawiają, że odbiorca traktuje rich media jako źródło nie tylko wiedzy, ale i rozrywki.
  • jest obecny w miejscach, które klient odwiedza już z myślą o dokonaniu zakupu (apteki online, sklepy). Rich media wspierają intencję zakupową i pomagają klientowi sfinalizować transakcję.
  • daje możliwość tzw. ,,głębokiego linkowania” (deep linking). Standardowy baner odsyła do jednej podstrony. Natomiast w ramach rich mediów możemy przenosić użytkownika do kilku, a nawet kilkunastu podstron (praktycznie każdy element rich mediów może mieć dedykowane hiperłącze).

Skuteczność rich media w liczbach

Udział rich mediów w ogólnym rynku reklam internetowych na przestrzeni ostatnich trzech lat wzrósł z 13% do aż 40%. Nic w tym dziwnego – szacuje się, że skuteczność tego formatu jest aż 6-krotnie wyższa w porównaniu z tradycyjną reklamą banerową.

Jak podaje serwis e-Marketer, engagement rate jest aż o 687% wyższy dla reklam, które zawierają elementy rich mediów. Podobnie jest w przypadku CTR – jest on o 187% większy niż w standardowych banerach.

Rich media w aptekach internetowych – jak robią to inni?

Rich media to świetna alternatywa dla… nudnych, klasycznych kart produktowych. Na stronach aptek internetowych możemy znaleźć przykłady marek, które zamiast przedstawiać swój produkt za pomocą opisu, zachęcają do zakupu poprzez interaktywne rich media.

Dzięki karcie produktowej mleka w proszku Bebilon łatwo sprawdzimy, jakie funkcje zdrowotne mają substancje zawarte w składzie. Dowiemy się też, jak krok po kroku przygotować mleko – poznamy proporcję, optymalną temperaturę podania etc.

Źrodło: apteka-melissa.pl

Natomiast na karcie produktowej suplementu Centrum Femina zobaczymy film, w którym informacje o składzie przeplatają się z ujęciami szczęśliwych, przyszłych mam.

Źródło: apteka-melissa.pl

Rich media można z powodzeniem wykorzystywać również w innych kanałach – taki format sprawdzi się jako urozmaicenie strony www, gościnnego artykułu czy produktowego landing page.

2. Google Lightbox Ads

Lightbox Ads jest rodzajem reklamy wykorzystywanej w sieci reklamowej Google. To format ukierunkowany na wzbudzenie zainteresowania u odbiorcy i podtrzymanie go. Kreacje Lightbox są uruchamiane poprzez najechanie kursorem myszki na reklamę, a w przypadku urządzeń mobilnych – poprzez dotknięcie ekranu.

Lightbox Ads vs GDN

Czym różnią się Lightbox Ads od innych reklam wykorzystywanych w sieci reklamowej Google? Ich podstawową cechą jest multimedialność, obejmująca możliwość wykorzystania:

  • filmów wideo z kanału YouTube,
  • plików .mpeg,
  • pliku produktowego z opisem artykułów (feedu produktowego),
  • galerii obrazów.

Dodatkowo Lightbox Ads wyróżnia bardzo precyzyjne, kontekstowe targetowanie oraz możliwość wyświetlania tylko na wskazanych przez nas witrynach. Co więcej, w przypadku tego formatu nie płacimy za kliki, tylko za zaangażowanie (zatrzymanie kursora na reklamie na co najmniej 2 sekundy lub – w wersji mobile – dotknięcie ekranu). To sprawia, że Lightbox Ads są korzystniejsze cenowo niż standardowe GDN.

Formaty Lightbox Ads, które warto wykorzystać:

  • Lightbox Ads z filmem i galerią obrazów – użytkownik może obejrzeć nagranie i galerię po rozwinięciu banera.
  • Lightbox Ads z wieloma filmami – w oknie reklamy pojawia się kilka nagrań (maksymalnie 5) do wyboru.
  • Lightbox Ads z feedem produktowym – po rozwinięciu baneru pojawia się zestaw produktów rekomendowanych użytkownikowi.

Źródło: images.squarespace-cdn.com

3. Reklamy ankietowe na Facebooku

Czy wiedziałeś, że możesz zadawać swoim odbiorcom pytania bezpośrednio w wideo opublikowanym na Facebooku? Reklamy ankietowe zostały stworzone, aby użytkownik mógł jeszcze szybciej i prościej zareagować na treści, które marka zamieszcza w social mediach.

Reklamy ankietowe vs tradycyjne wideo

Reklamy ankietowe pozwalają zmaksymalizować potencjał, jaki mają treści wideo umieszczane na Facebooku. Główne zalety tego formatu to:

  • możliwość wejścia w interakcję z marką/produktem bezpośrednio w wideo (użytkownik ma ankietę ,,pod nosem”, nie musi wyłączać wideo, aby ,,dać lajka”).
  • opcja wyświetlenia informacji o produkcie. Kiedy odbiorca wybierze jedną z opcji ankiety, zobaczy zdjęcie i opis konkretnego artykułu (oczywiście produkt ten powinien wpisywać się w całościowy koncept reklamy).
  • dobre efekty w zakresie zwiększania świadomości marki. Według ustaleń Facebooka reklamy ankietowe w 5 na 9 przypadkach podnoszą świadomość marki (i są w tym względzie skuteczniejsze, niż tradycyjne formaty wideo).

Reklamy ankietowe – jak je wykorzystać w farmacji?

Zasada działania reklam ankietowych jest bardzo prosta: wideo zostaje opatrzone tematycznym pytaniem z dwoma opcjami odpowiedzi (przykłady poniżej).

Źródło: wirtualnemedia.pl

Jak taki format wykorzystać w farmacji? W ramach wideo dotyczącego walki z kaszlem spytaj swoich odbiorców, czy wolą w razie dolegliwości korzystać z syropu, czy pastylek do ssania. Następnie poleć im produkt w odpowiedniej formie wybrany z Twojego asortymentu. Inny przykład? W parentingowym wideo-poradniku pytaj rodziców o to, w jakim przedziale wiekowym mieści się ich dziecko. Następnie polecaj te suplementy diety, które sprzyjają prawidłowemu rozwojowi czy to maluszków, czy starszaków.

4. In-text video Ads

In-text video Ads to wieloekranowa reklama wideo zamieszczana w tekście. Jest ona przypisana do konkretnej frazy (zazwyczaj zaznaczonej kolorem i podkreśleniem – analogicznie do hiperłącza). Wyświetla się, kiedy odbiorca trafi kursorem na wyodrębnione słowa.

Czy wideo towarzyszące tekstowi nie irytuje odbiorcy? Początkowo reklama jest odtwarzana bez dźwięku. Ten uruchamia się dopiero, kiedy czytelnik zainteresuje się nagraniem (np. poruszy myszką w polu odtwarzacza).

In-text video Ads vs linki sponsorowane

Reklamy typu in-text mają kilka zalet, których nie posiadają standardowe hiperłącza:

  • wideo jest osadzone bezpośrednio w tekście. Użytkownik nie musi przenosić się do innej witryny, aby obejrzeć film związany z tematem, który go interesuje;
  • nagranie jest atrakcyjnym urozmaiceniem tekstowej formy (artykułu sponsorowanego, eksperckiego, blogowego), zwłaszcza, jeśli stanowi jej przemyślane uzupełnienie bądź rozwinięcie;
  • za pomocą wideo możemy dostarczyć użytkownikowi informacji o marce bądź produkcie w szybkim czasie i w wygodnej formie. Standardowe hiperłącze przekierowuje na osobną witrynę i wymaga od odbiorcy wyszukania w nowym środowisku interesujących go faktów bądź produktów. Nagranie wideo znacznie skraca i upraszcza tę ścieżkę, jest też sposobem na to, by pokazać odbiorcy wprost: nasz produkt jest odpowiedzią na problem, którego rozwiązania właśnie szukasz.

Gdzie stosować reklamy typu in-text?

Reklamy typu in-text to przede wszystkim wsparcie standardowych działań content marketingowych opartych na słowie pisanym. Tego typu reklamy warto zamieścić m.in.:

  • w treściach publikowanych w zewnętrznych mediach (artykuły, notki, newsy);
  • w publikacjach elektronicznych (np. ebooki);
  • w gościnnych wpisach blogowych (o ile właściciel bloga wyrazi zgodę na takie działania);
  • w ramach wspomnianych już rich mediów lub jako element innych, interaktywnych formatów reklamowych.

Źródło: bloggingtips.com

5. Web push

Web push to krótkie komunikaty, wyświetlające się zazwyczaj w lewym górnym lub prawym dolnym rogu przeglądarki. Działają one na zasadzie permission marketingu – odbiorca musi wyrazić zgodę dotyczącą wyświetlania powiadomień. Web push pojawia się w przeglądarce użytkownika w czasie rzeczywistym – również wtedy, gdy przegląda on inną witrynę niż ta, której dotyczą powiadomienia.

Źródło: datocms-assets.com

Powiadomienia web push vs newsletter

Powiadomienia web push można uznać za bardziej dynamiczną i interaktywną wersję newslettera. To narzędzie przydaje się w szczególności, kiedy chcemy poinformować odbiorcę o aktualnościach (rabatach, akcjach promocyjnych, nowym artykule na blogu). Powiadomienia web push wyróżnia:

  • zapis za pomocą jednego kliknięcia. Twój odbiorca nie musi podawać danych, wpisywać adresu mailowego etc.;
  • duża widoczność – ten format ciężko przeoczyć. Powiadomienia wyświetlają się bezpośrednio na ekranie, nie ma więc ryzyka, że wiadomość ,,utknie” w skrzynce mailowej;
  • łatwe śledzenie zachowań odbiorców na Twojej stronie www (wystarczy wkleić kod integracyjny w witrynie);
  • ,,odporność” na Adblock – zgoda na subskrypcję powiadomień zostaje zapisana w przeglądarce. W związku z tym każdy komunikat, który wyślesz do odbiorcy, jest dla niego widoczny.

Skuteczność powiadomień web push

Powiadomienia web push są średnio 30 razy częściej klikane niż wiadomości email. Dodatkowo wskaźnik zapisów w przypadku powiadomień web push wynosi od 6% do 12%, co oznacza, że może być nawet 4-krotnie wyższy niż w przypadku tradycyjnego newslettera. Narzędzie to jest wspierane przez większość popularnych wyszukiwarek internetowych, co daje możliwość dotarcia do nawet 80% użytkowników Internetu.

Jeśli chodzi o CTR, jest on różny w zależności od zastosowanego formatu. Według pushpushgo.com najlepsze efekty dają powiadomienia web push z dużym zdjęciem – ich CTR wynosi średnio 15% (dla mailingu ten wskaźnik kształtuje się na poziomie 4-5%).

Zastanawiasz się, jakie formaty reklamowe sprawdzą się w przypadku produktów farmaceutycznych? Szukasz agencji, która pomoże Ci podnieść sprzedaż za pomocą działań digitalowych? Chcesz zlecić wykonanie rich mediów? Skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci w zaplanowaniu i wdrożeniu skutecznej kampanii. Zajmiemy się przygotowaniem strategii, stworzeniem kreacji i przeprowadzeniem działań promocyjnych dla Twojej marki!

Porozmawiajmy o Twojej marce!

 

Ula Konopacka
Business Development Director

tel. 533 353 939
u.konopacka@mdigroup.pl

zadzwoń lub napisz