Transhumanizm w modzie, czyli w czym może zastąpić nas inteligentne ubranie

KATEGORIA: Branding

Transhumanizm to termin kojarzący się bardziej z literaturą science-fiction niż z branżą fashion. Tymczasem coraz więcej marek odzieżowych podejmuje współpracę z technologicznymi gigantami po to, by tworzyć ubrania, które pomogą człowiekowi pokonywać ograniczenia, ułatwiać codzienne funkcjonowanie czy korzystać z nowych możliwości.

Modowy monitoring kondycji i zdrowia

To, że moda powinna iść w parze z funkcjonalnością, wiadomo od dawna. Wykorzystanie nowych technologii umożliwia uczynienie ubrań jeszcze bardziej praktycznymi i… prozdrowotnymi. Sportowa koszulka od Ralpha Laurena wysyła dane do aplikacji w smartfonie i na tej podstawie rekomenduje użytkownikowi kolejne ćwiczenia. Skarpetki dla cukrzyków SIREN monitorują stan stóp (ich temperaturę i stopień uszkodzeń), tym samym pomagając uniknąć często pojawiających się u diabetyków owrzodzeń. Z kolei start-up Prevayl z Manchesteru pracuje nad ubraniami, które ostrzegałyby alergików przed nadchodzącą reakcją alergiczną, monitorowałyby akcję serca czy inne parametry biologiczne istotne dla danej grupy osób (np. z nadciśnieniem, cukrzycą).

Wygoda tkwi w drobiazgach

Inteligentne ubranie to krok nie tylko w stronę zdrowia, ale również wygody i oszczędności czasu. Kto pamięta, jak frustrującym zajęciem była w dzieciństwie nauka sznurowania obuwia? Jeden z modeli butów Nike został stworzony z myślą o osobach, które nadal nie przepadają za tą czynnością. HyperAdapt 1.0 po wsunięciu automatycznie dostosowuje się do kształtu stopy i tym samym wyręcza właściciela w zakładaniu obuwia (na bucie znajdują się również przyciski, dzięki którym można ,,ręcznie” ustawić to, jak ciasno zasznurowany jest but).

View this post on Instagram

#nike #nikehyperadapt

A post shared by Nike HyperAdapt (@nikehyperadapt1.0) on

Inteligentne ubranie = inteligentny materiał

Potencjał, jaki tkwi w inteligentnych ubraniach, dostrzegają nie tylko producenci odzieży, ale również firmy stricte technologiczne. Google pracuje nad Project Jacquard, zakładającym produkcję wysoce funkcjonalnej i zintegrowanej z urządzeniami elektronicznymi odzieży. W ramach tego projektu stworzony został inteligentny materiał – przędza żakardowa – zdolny do przewodzenia impulsów elektrycznych. W skład tej tkaniny wchodzą stopy naturalnych metali oraz włókna takie jak bawełna, jedwab czy poliester. Twórcy zapewniają, że tkanina pod względem komfortu noszenia i użytkowania niczym nie różni się od ,,nietechnologicznych” odpowiedników, można ją również bez obaw prać.

Kreacja Kopciuszka bez udziału wróżki

Co stałoby się, gdyby w bajce o Kopciuszku zabrakło wróżki? W przemianie głównej bohaterki mogłyby pomóc najnowsze technologie. Kopciuszek z pewnością zrobiłby wrażenie na balu, gdyby wystąpił w świecącej sukni projektu Tommy’ego Hilfigera (którą miała na sobie piosenkarka Zendaya podczas tegorocznej MET Gali).

To przykład, który pokazuje, że nowinki techniczne mogą być sposobem nie tylko na dodatkową wygodę i lepsze samopoczucie, ale również modowy efekt wow.

Moda z kosmosu

Jak się ubrać na… wyprawę w kosmos? Odpowiedzi na to niecodzienne pytanie dostarczają efekty współpracy producenta odzieży Under Armour i firmy Virgin Galactic, przygotowującej komercyjne loty suborbitalne. Ubrania powstałe dzięki tej współpracy zawierają zestaw minerałów regulujących temperaturę oraz stopień pocenia się ciała. Co istotne, odzież ta prezentuje się na tyle estetycznie, że na Instagramie pod jej zdjęciami pojawiają głosy osób pragnących wypróbować takie ubranie także w ziemskich warunkach.

Wyzwanie: stworzyć ubrania naprawdę smart

Stworzenie ubrania naprawdę smart to kwestia nie tylko stylu i funkcjonalności. Współczesnego konsumenta nie zadowoli gadżeciarstwo i oryginalny desing, a za to chętnie wybierze on produkt, który jest nośnikiem określonych wartości. Stąd przed twórcami odzieży smart stoją dwa wyzwania:

  • odpowiedź na rosnącą świadomość ekologiczną (np. poprzez zasilanie produktów energią słoneczną, stosowanie tworzyw biodegradowalnych);
  • wpasowanie się w trendy bazujące na naturalności, autentycznym doświadczeniu i… odcięciu się od cyfrowego świata.

W związku z tym odzież, która będzie naprawdę smart, nie tylko zadba o nasz wygląd, zdrowie i samopoczucie, ale także zrobi w to sposób dyskretny i nie pozostawiając śladu ekologicznego. Tempo zmian w przemyśle zarówno odzieżowym, jak i technologicznym pozwala przypuszczać, że na takie ubranie nie będziemy musieli czekać zbyt długo.

Zobacz następny wpis Wegańskie słodycze – odpowiedź na potrzeby świadomych łasuchów